İsveç’ten Nasıl Oturum Alınır?

Mıgratıonsverket yani İsveç göçmenlik dairesinin sitesinin verilerine göre hazırladığım bu yazımda bana en çok sorulan İsveç’ten nasıl oturum izni alınır, nasıl başvurulur ve bekleme sürelerine değineceğim.
Internette oldukça kısıtlı bilgiler var ama ben hem göçmenlik dairesi ve kendi ve çevremdekilerin deneyimlerini de aktararak daha çok bilgi vermeyi hedefliyorum.

Öncelikle avrupa vatandaşlığı olmayan ve İsveç’te yaşamak isteyen herkes oturuma başvurmak zorunda!
Peki nedir izleyeceğiniz yol
1 )Öğrencilik , 2 ) İş 3) İsveç’te yaşan bir aile üyesinin yanına taşınmak 4) Savaş yada baskı ve eziyetten kaçmak

Uppehållstillstånd yani Isveçte YAŞAMA VE ÇALIŞMA izni demektir. Ve iki türlü oturma izni vardır uppehållstillstånd permanent eller uppehållstillstånd tidsbegränsat.

Uppehållstillstånd permanent Kalıcı çalışma ve yaşama iznidir. Belli bir bitiş süresi yoktur. Sadece özel durumlarda sizden alınabilir. Suç işlediğinizde yada İsveç dışında başka bir ülkede 6 aydan daha fazla kaldığınızda bu gibi durumlarda kimliğiniz ve haklarınızı kaybedersiniz.

Uppehållstillstånd tidsbegränsat ise  oturum hakınızın belli bir zamanla sınırlanması demek 30 günlükte olabilir 2 yıllıkta bu sizin başvuru nedeninize göre değişir.

1) İsveç’te yaşayan ailesi üyenin yanına taşınmak
Burada belirtilen aile üyesi evli olduğunuz eşiniz yada birlikte yaşamak istediğiniz sambonuz olabilir. Bununla birlikte 18 yaşından küçük çocuklarınız.  Ama kesinlikle anne ve babanız ya da kardeşiniz için oturuma başvuramazsınız.  ( Tabiki özel durumlarda var )
Eşinizin yanınıza İsveç’e taşınmasını istiyorsanız kesinlikle göçmenlik bürosuna sunmanız gereken  bir çok belge var. Öncelikle geçimini sağlayacak gerekli ekonomiye sahip misiniz ve ikinizin kalacağı ya da çocuklarınızın kalacağı gerekli büyüklükte eve sahip misiniz bunları kanıtlamanız gerekiyor ve ek olarak sanırım İsveç vatandaşı yada oturum hakkınızın olduğunu ve 18 yaşından büyük olmanız gerektiğini söylememe gerek yok.
Ekonomi yeterliğini kendin ve eşini ya da çocukların için istenecek belgeler maaş bordrosu, işsizlik maaşı sigortası, hastalık ödencesi ve emeklilik fonun.

Göçmenlik bürosunun bu yıl belirlediği bütçe

För 2018 är normalbeloppet

 • 4 814 kronor för en ensamstående vuxen ( Yetişkin bir birey )
 • 7 952 kronor för sammanlevande makar eller sambor  Birlikte yaşayacağınız partnerinizle birlikte sahip olmanız gereken en az gelir )
 • 2 554 kronor för barn till och med 6 år ( 6 yaşından küçük olan çocuğunuz için ek olarak )
 • 2 940 kronor för barn 7 år eller äldre.  ( 7 yaşından büyük çocuğunuz için)Ev olarak ise eşiniz ve çocuğunuz için bir mutfak ve en az bir odalı daire isteniyor. Burada belirtmek istediğim şey ise kesinlikle ve kesinlikle aile yanınızda yaşadığınız daireyi eviniz olarak kabul etmemeleri bununla ilgili çok sorun yaşan oldu dosyanıza direk red yanıtı gelir. Kendi adınıza olan bir daire kontratı işinizi kolaylaştırır.
  Facebookta I väntan på familjen e uye olabilir  bilgi paylasiminda bulunabilirisiniz.2) Çalışma İzni
  İsveç’te yaşan bir iş verenin çalışma daveti üzerine İsveç’ten çalışma ve yaşama izni alabilirsiniz. İş verenin size vereceği maaş vergiden önce en az 13,000 olmalı.
  İşvereniniz, işinize başladığınızda sizin için hastalık sigortası, hayat sigortası, sağlık sigortası ve mesleki emeklilik sigortası yaptırmalıdır. Çalışma iznine buradan başvurabiliriniz.  

  Size çalışma izni hakkında söylemek istediğim yada uyarmak istediğim şey 13,000 kronla Türkiye’den işçiler geliyor genellikle  pizza ustası olarak. Bu kişilerin tek derdi İsveç’te yaşamak fakat oldukça düşük bir maaşla çalışmak durumunda kalıyorlar bunun gibi çok örnek var sırf İsveç’te yaşamak için 15 saat çalışıp asgari ücretin altında alıyorlar ve iş verenler ise bu insanları sömürüyor. Genelde vergiden düşük gösterip ya da düşük  ödeyerek çalışanını mağdur edip çalışma hakkının elinden alınmasına neden oluyorlar. Isveç vergi dairesi vergi konusunda diğer ülkelerden daha katı geçen yıl 100 kron eksik yatırılan vergi yüzünden bir kişi oturma iznini kaybetti ve bu kararı şikayet etme gibi bir durumunuzda kesinlikle yok! O yüzden kesinlikle güveneceğiniz birilerini bulmalısınız. İsveç hayalleriniz kabusa dönüşmesin.

  Isveç işçi bulma kurumun sitesi için buraya tıklayınız

  3) Öğrenci vizesi;
  Oturum izni başvurunuzda sahip olmanız gerek geçerli bir pasaport, kendinizi geçindirebilecek maddi imkanlara sahip olmak ve hastalık sigortası

  studyinsweden.se  bu siteden İsveçte bulunan tüm üniversitelere bakabilirsiniz.

  1 januari 2018 eller senare är försörjningskravet minst 8 190 kronor per månad.
  1 ocak 2018 den sonraki başvurular için aylık en az 8.190 kron bankarada göstermeniz gerekiyor bu parada neredeyse 5 bin tl. civarında.  Eğer bir bursunuz varsa yada üniversite tarafından yemeğiniz ve kalacak yeriniz karşılanıyorsa aylık 1 592,50 kron olması yeterli.

  Öğrenci oturumunda dikkat edilmesi gereken, sizden istenen geçim parasının bankada gösterip tekrar geri çekemezsiniz. Yine bu konuda sorun yaşayan öğrenci vizesini kaybetme riski vardır. Banka hesabınız sürekli kontrol ediliyor. Daha fazla bilgi için tıklayın

  4) Iltıca başvurusu
  Ülkesinde zulüm gören ya da zulüm görme ya da insanlık dışı muamele riski bulunan bir kişi, İsveç’te sığınma başvurusunda bulunabilir. Sığınmacı, başvurusunu sınır polisine İsveç’e ya da Göç Kurulunun uygulama birimlerinden birine giderken terk eder. Birleşmiş Milletler Konvansiyonu kapsamında mülteci sayılanlara veya alternatif olarak AB’nin ortak kurallarına uygun olarak koruma ihtiyacına ikamet izni verilir.

  Bu konudaki bilgi oldukça fazla. Bu konuda sorunuz olursa lütfen yazın.

  5) İsveç Turist Vizesi
  Eğer 90 günden daha fazla kalacaksanız oturuma başvurmanız gerekiyor ve birinin sizi davet etmesi ve bu kalacağınız sürede kendinizi geçindirebilmelisiniz.
  Bunun dışında 90 günden az surede bulunacaksaniz vizeye başvurmanız yeterlidir.

  Vize almak için gerekli şartlar
  İsveç ve diğer Schengen ülkelerini ziyaret etmek isterseniz

  Vize sonrasındaki en az üç ay boyunca geçerli olan bir pasaport,
  Vize başvurusu yaparken, pasaportunuzun sayfalarının kişisel bilgilerini, fotoğrafını, imzasını, pasaport numarasını, ilgilendiği ülkeyi, geçerliliğini gösteren ve ülkeniz dışındaki ülkelerde ikamet etme yetkiniz varsa, kopyalarını ekleyin.
  240011 numaralı Schengen vizesi için başvuru formu
  Davetiyeniz

  Isveçte kalacağınız gün başına 450 krona ye sahip olmanızı gerektirir. Bazı durumlarda, örneğin daha küçük çocuklar için, diyet ve konaklama masraflarını önceden ödüyorsanız veya akrabalarınızla veya arkadaşlarınızla kalıyorsanız, bu miktar daha düşük olabilir.

  Acil tıbbi bakım, acil hastane bakımı veya tıbbi nedenlerle ülkeye nakli ile bağlantılı olarak ortaya çıkabilecek maliyetleri kapsayan bireysel tıbbi seyahat sigortası. Sigorta en az 30.000 Euro’luk masrafları karşılayacak ve tüm Schengen ülkelerinde uygulanacaktır. Başvururken, bireysel tıbbi seyahat sigortanızın olduğunu gösteren belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir.
  Başvuru süresi 2 hafta fakat özel dönemlere göre değişir.  İsveç’e ziyaret etmeden 2 ay öncesinden başvuru yapmanız öneriliyor.
  Eğer red yanıtı alır ve dosyanın yeniden incelensini isteyebilirsiniz.
  İtiraz ettiğinizde bunu nasıl yapabilirsiniz?
  Eğer bir karardan memnun kalmadıysanız, kararı aldığınız tarihten itibaren 3 hafta içinde yazılı bir itirazda bulunabilirsiniz. Temyiz başvurusunda, hangi karardan memnun olmadığınızı, neden ve nasıl değişeceğini yazınız. Daha önce göndermemiş olduğunuz belgeleriniz varsa, davanızı onlarla birlikte tamamlayabilirsiniz. İtirazınız kararı veren elçiliğe veya konsolosluğa sunulmalıdır. Büyükelçilik veya Başkonsolosluk, itirazın doğru zamanda geldiğini kontrol edecek ve konuyu tekrar gözden geçirecektir. 3 haftadan uzun bir süre geçtiyse, itiraz reddedilecek ve yeni bir başvuruda bulunabilirsiniz.

  Her duruma davaya göre bekleme süresi de farklı. son yıllarda artan göçlerle birlikte bekleme süreleri uzadı. Ben 7 ay beklemiştim 2014 yılında şimdi bu süreler 12 . 19 aya çıktı. Eğer birinin yanına taşınacaksanız bekleme süresi diğer davalara göre daha uzun. Eğer süpheli bir dosyanız varsa mesela  kendinizden yaşca büyük biriyle evliyseniz yada samboysanız bu davalarda size süpheyle bakılıyor ve uzatabildikleri kadar uzatıyorlar. 2-3 bekleyen insanlar var.

  Eğer sambo olarak geldiyseniz ve ilişkiniz devam ediyorsa yine oturuma başvurmanız gerekiyor. eğer birlikteğiniz yurt dışında başlamamışsa direk kalıcı oturum vermiyorlar. Belki başka bir yazıda sadece sambo ve evlilik üzerindn alınanan oturumlar üzerine konuşuruz

 • Gelecek yazımda nasıl  İsveç vatandaşı olur bunun hakkında bilgi vereceğim.
  Youtube kanalım için buraya
  Instagram için buraya lütfen.
  Görüşmek üzere !
  Ha det så gott!
  Hejdå!
https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.