İsveç’ e bahar mı geliyor?

Ah keşke…Nisanda bile kar yağan ülkeye dair böylesine sıcak hayaller kurmak biraz hayal kırıklığına neden oluyor.. Geçen sene geldiğimde öğrendim ki bu yaz beklentinisini düşürmeliyim…Geçen sene yaz, temmuz sonlarında gelip ağustosun ikinci haftası gitmişti.. Hep soğuk ve yağmurlu… Kuşadası’nın kışı gibiydi buranın yazı..

Ama en güzeli ne biliyor musunuz 21 aralıktan sonra uzatan gündüzler.. Güneş gece 23.00 gibi batıyor.. 21 haziranda (röd dag) güneşin en uzun kaldığı gün resmi tatil.. O gün herkes dışarıda..

İlk geldiğimde -Bu ne güneş için tatil mi olur mu! dedim.. Anladım ki kışın güneş ne değerliyimiş.. D vitamin eksikliğinin depresyona etkisinin önemi, ve birçok nice hastalık ve isveçlilerin kapsül kapsül içtikleri d vitaminleri ve depresyonun bu kadar zirvede olduğu ülke..
Isveçliler depresyona girmesinin bence en büyük sebebi.. Bu adamlar yazın gece 11.00 batan güneşe alışıyor..sonra kış gelince gün batımlarını 15.00’e çekiliyor sonra başlasın depresyonlu günler..
Ben ise sakin kalıp, akıl sağlığımı koruma çalışıyorum…Ama geldiğimden beri çok değiştim.. Güneş daha değerli.. Eksi 5 benim için soğuk değil..İsveç, kışın Türkiye’ ye tatile gelip denize giren bir turist yarattı benden..
Güneşe bakıp gülümseyin ve değerini bilin..Bol güneşli günleriniz olsun.. 😘

İsveç hakkımda daha çok bilgi içim buyrun buraya! 🙂

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.