İsveç’e yerleştikten sonra yapılması gerekenler! İsveç’e yeni gelenler için Enformasyon!

Isveç’e yerleşmiş yada yerleşmeyi düşünenler için hazırladığım bu bilgilendirici yazıda; yapılması gerekenleri anlatacağım. Malmö enformasyon dan alıntılar yaptığım yazıma kendi deneyimlerimi de ekledim

NÜFUS İDARESİ (FOLKBOKFÖRING)

İsveç’e yerleşeceğiniz zaman nüfus idaresine kaydınızı yaptırmanız önem taşır. Kayıt yaptırdığınızda size bir kimlik numarası verilir. Kaydolmak için oturma izniniz veya ikamet hakkınız olduğunu gösteren pasaportunuzu ve belgeyi alarak Vergi Dairesine gidiniz. Yanınıza varsa evlenme cüzdanını veya olması halinde çocuklara ait doğum belgesini de alınız.

Isveç’te kimlik numarasız bir hiçsiniz! Bu yüzden kimlik numarası büyük önem arz ediyor. Nüfus kaydınız ise sizin İsveç’te yaşadığınız süreyi başlatan bir start diyelim ben aptallık edip 3 ay sonra gitmiştim bu yüzden oturum uzatmasında kalıcı oturum alacağım derken Isveç’te iki yıldan az sürede yaşıyor gözüktüm için kalıcı oturumu vermediler. Bir yıl daha beklemek zorunda kaldım. Bu yüzden sizsiz olun geldiğiniz gibi direk skatteverkete gidip kaydınızı yaptırın.

KİMLİK (LEGITIMATION)
Kim olduğunuzu kanıtlayabilmek için İsveç kimliğine ihtiyacınız vardır. Kimlik birçok farklı yerlerde, örneğin banka şubelerinde ve doktor ziyaretlerinde gerekli olabilir. İsveç kimliğinde İsveç kimlik numaranız da kayıtlıdır. Kimlik gösterebilmek çoğunlukla önem taşır.

Kimlik bir İsveç sürücü belgesi veya bir kimlik kartı olabilir. (IDkort).

Vergi Dairesinin size bir kimlik kartı verebilmesi için:
• Vergi Dairesini ziyaret etmeden önce ücretini ödemiş olmanız,
• kimlik kartı veren bir Vergi Dairesi şubesini ziyaret etmeniz,
• örneğin oturma izni kartınızla kim olduğunuzu kanıtlamanız ve
• İsveç’te nüfus idaresine kaydınızı yaptırmış olmanız gerekir.
Nüfus kaydınızı yaptırdınız ve 400 kron bayıldıkdıktan ve kimliğini kanıtlayabileceğiniz pasaport gibi kimlikle yada geçerli oturum belgenizle kimlik başvurusunu yapabilirsiniz. Bir hafta içinde yaşadığınız eve posta yoluyla gelecektir.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU (FÖRSÄKRINGSKASSAN) Sosyal Güvenlik Kurumu’ ndan herhangi bir yardım alma hakkınız varsa oraya gidip kaydınızı yaptırmanız gerekir. Öncelikle kimlik numaranızı almış olmanız gerekir. Kaydınızı yaptırmaya giderken oturma iznine ilişkin yazılı kararın bir kopyasını yanınıza alın.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yaptığı yardımların örnekleri:
Bostadsbidrag (Kira Katkısı) Kira katkısı kira bedelini ödemekte sorun yaşayanlara yapılan bir yardımdır. Konutunuz yoksa çocuklarınızla birlikte ikamet ettiğiniz takdirde de kira katkısı için başvuruda bulunabilirsiniz. Başka bir yere taşındığınız zaman , aile fertleri sayısının , gelirinizin artması veya kira bedelinin değişmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nu bilgilendirmeniz önem taşır. Size gereğinden çok miktarda kira katkısı ödenmiş olması halinde geri ödemek mecburiyetinde kalabilirsiniz.

Barnbidrag (Çocuk Yardımı) Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı iseniz oturma izni olan 16 yaşından küçük çocuklar için çocuk yardımı alırsınız. Çocuk yardımı, çocuğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirdiğiniz zaman otomatik olarak ödenmeye başlanır.

Underhållsstöd (Nafaka Yardımı) Eşinizden ayrılmış ve çocuğunuzla birlikte ikamet etmekteyseniz diğer ebeveynin nafaka ödemesi gerekmektedir. Diğer ebeveynin nafakayı ödeyememesi halinde bu konuda size Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yardımcı olması mümkündür. Diğer ebeveyn vefat etmişse bu konuda ”Pensionsmyndigheten” (Emeklilik Otoritesi) yardımcı olabilir.

Föräldrapenning (Ebeveyn Parası) Küçük çocukları olan aileler ebeveyn parası alabilirler. Eğer evde kalarak çocuğunuza bakıyorsanız ebeveyn parası alabilirsiniz.

Bu konular hakkında hiç bir bilgim yok. Zaten çalışma, evlilik yada sambo vizesi ile gelenler hiçbir şekilde yardım alamıyor. Zaten işyeriniz ya da eşiniz sizin yardım almayacağınıza dair kefil oluyor göçmenlik bürosuna.
Sizinde çalışma yada evlilik vizeniz varsa yine de başvurun bu kuruma ben otomatik kayıt oluyoruz sanmıştım fakat kişi oraya gidip yada telefonda kayıt yaptırması gerekiyormuş. Ben sadece tüm Avrupa’da geçerli olan sağlık kartı çıkartmak için kullanmıştım.

SFI – GÖÇMENLER İÇİN İSVEÇÇE ( SVENSKA FÖR INVANDRARE)
SFI – Göçmenler için İsveççe öğrenimi, yetişkin göçmenler için düzenlenen İsveç dilinde verilen bir temel eğitimdir. Eğitimde işinizde ve her gün kendinizi kurtarabilecek kadar İsveççe öğrenmeniz amaçlanır.
Nüfusa Malmö Belediyesinde kayıtlı olmanız koşuluyla o kadar iyi İsveççe konuşamıyor veya yazamıyorsanız, SFI- Göçmenler için İsveççe öğreniminde okuma hakkınız vardır. İyi derecede Norveççe veya Danimarkaca biliyorsanız SFI’ye devam edemezsiniz.

Sfı kursu kayıt için yaşadığınız şehrin belediye web sitesinde sfı kursu veren okulların adresleri vardır,okula yeni çıkartmış olduğunuz kimliğiniz ile gidip kayıt olabilirsiniz. Hemen başlamazsanız belli dönemlerde kurslar olur size uygun olanı seçersiniz sonra evinize gelecek postada hangi kurdan başlayacağınız yazar genelde lise üniversite mezunu için c den başlar ve d kuru son kurdur. Genelde şu soru çok geliyor ne kadar sürede biter bu tamamen sizin azminiz ve öğretmeninizle ne kadar kontakta olduğunuzla ilgilidir. Ben 3 ayda bitirdim bir yılda bitiren arkadaşlarımda var. Suriyeli göçmenler okula geldikleri için yardım alıyor yukarıda belirttiğim gibi itica yada savaş yüzünüzden ülkenizi bırakmamışsanız yardım alamazsanız şansınızı zorlamayın.

Bir başka konu ise oldukça kafa karıştırıcı olan CSN öğrenci kredisi. Sfı için bu kurum için para yardımı yapmıyor kaldı ki eğitiminize devam edeceksiniz sas falan okuyacaksınız eğer kalıcı oturumunuz yoksa hiç bir yardım alamıyorsunuz.

İŞ ve İŞÇİ BULMA KURUMU (ARBETSFÖRMEDLINGEN)
İş ve İşçi Bulma Kurumunda iş yerlerindeki boş kadrolar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kurum İşsiz olarak size yardım edebilir ve hizmetler sunar, mesleki danışmanlık yaparak yardımcı olur. Staj yapacağınız bir iş yerine ve bir işe nasıl başvurulacağı ile ilgili tavsiyelerde bulunur.
Daha fazla bilgi için bakınız: http://www.arbetsformedlingen.se veya 0771- 416 416’ya telefon ediniz.
Başka önemli bir kurum daha. Kimliğinizle birlikte gideceğiniz yere kaydınızı yaptırmanız ve iş arıyorsanız hangi kriterlerde iş arıyorsunuz ne istediğinizle ilgili sizle ilgilen bir memurla dosyanızı hazırlıyorsunuz. Size tavsiyem adam akıllı isveççe konuşmaya başlamadan gitmemenizdir zaten İsveç’te teyze oğlunuzun yanında çalışmayacaksanız Sfı yi bitirmeden hiç bir iş bulamazsınız. Sfı bitirdikten sonra herhangi bir meslek kursuna başvurabilirsiniz bunun için handläggare dediğimiz memurunuzla kontakt halinde olunuz.

Bir başka konu ise arbetsförmedlingen yani işçi bulma kurumu ” nystartsjobb ” dediği İsveç’e yeni göçmüş birini işe alan işverene ekonomik yardım etmesidir. Maaşınızın bellli bir kısmı isçi bulma kurumu tarafından ödenir buda sizi iş bulma konusunda ve İsveç’ e alışma konusunda büyük bir avantaj, Ben işimi bu sayede buldum çok düşük yüzdelerle maaşımı ödeyen patronumun işine geldi. 21-25 yaş arası en az 6 ay işsiz kalan yada 25 yaşından büyük olup en az 12 ay işssizseniz sizinde bu yardımı almaya hakkınız var.

EV DONATIM KREDİSİ (HEMUTRUSTNINGSLÅN)
Ev donatım kredisi eve mobilya ve diğer eşyalar almak için ödünç alabileceğiniz bir paradır. Kredi mültecilere veya mülteci yakınlarına verilir. Krediyi CSN ( Öğrenim Kredisi Kurulu) vermektedir. Ancak Invandrarservice (Göçmen Hizmetleri) ile temas edecek olursanız krediyi almanız için yardımcı olunur.
• Kredi miktarı aile fertleri sayısına ve kendinize ait bir dairede veya başkasının yanında oturup oturmadığınıza bağlı olarak değişir.
• Kadın eş, erkek eş, kendisi de mülteci ve kredi hakkı olan ailenin yanında oturan kişi, evde yaşayan 21 yaşından küçük çocuklar hane halkından sayılır.
• Eşler/birlikte yaşayanlar kredinin geri ödenmesinden birlikte sorumludur. Sorumluluk ayrılmaları halinde de devam eder.
• Ev donatım kredisi başvurusu yapmak için Invandrarservice (Göçmen Hizmetleri) resepsiyonunu arayarak randevu almanız gerekir. Telefon: 34 19 94.
Daha fazla bilgi için : http://www.csn.se/hemutrustningslan

Jag har ingen aning! ( Hiç bir fikrim yok ) :))

ANAOKULUNA KAYIT (ANMÄLAN TILL FÖRSKOLA)
Çocuklar bir yaşından itibaren okula başlayıncaya kadar anaokuluna gidebilir. Çocuğunuzun anaokuluna gitmeye başlamasını istediğiniz tarihten en geç dört ay önce kaydını yaptırınız. Çocuğunuzu belediyeye ait anaokullarına kaydettirmek için yapacağınız başvuruyu aşağıda yer alan şıklardan birini seçerek yapınız: Yuvada yer açıldığı zaman mektupla size bilgi verilir. Verilen yeri muhafaza edebilmek için yollanan mektubu belirli bir süre içinde yazılı olarak yanıtlayarak önerilen yeri kabul ettiğinizi bildirmeniz gerekir. Aksi takdirde çocuk yerini kaybeder. Başvuru iptal edilir. Yuvada bir yer verildiği zaman Ücretlendirme Birimine (Debiteringsenheten) gelir bildirimi yollamanız gerekmektedir. Aksi takdirde yuva için en yüksek ücreti ödersiniz

Özel anaokullarında da yer bulmak için başvurulabilir. Bu takdirde başvuru doğrudan ilgili anaokuluna yapılır.

Belediyeye ait anaokulları çalışma günlerinde, Pazartesi – Cuma 06.15 – 17.30 saatlerinde açıktır. İhtiyaç halinde çalışma saati 18.30’ a kadar uzatılabilir.
Üç yaşını dolduran tüm çocukların aynı yılın sonbaharından itibaren haftada 15 saat anaokuluna gitmeye hakları vardır.

Bende özel anaokulunda çalışıyorum. Maalesef bir çok sorumsuz ailelerle uğraşıyoruz. Çocuklarınızı hasta iken bırakmayın ve zamanda çocuklarını alın bırakın bir türk olarak bu duyarlı olun lütfen! Maalesef tüm göçmenler dakiklik konusunda pek dikkatsiz. Ama siz siz olun buna dikkat edin. Bir de okul değiştirmek istediğinizde bir ay önceden söyleyiniz ki boş yere para ödemeyin. Eğer çalışansanız çocuğunuz hasta olduğunda evde onunla kalırsanız bile maaşanızı almaya devam ediyorsunuz sadece sosyal güvenlik kurumu ile bağlantıya geçin.

GÖÇMEN DAİRESİ (MIGRATIONSVERKET)
Göçmen Dairesi, İsveç’e yerleşmek, ziyaret için gelmek, İsveç vatandaşı olmak veya zulümlerden kurtulmak için İsveç’ten korunma isteyen kişilerin başvurularına bakan resmi makamdır.
Göçmen Dairesinin yardımcı olabileceği konular:
• Oturma izninin uzatılması • Oturma hakkının tescili • İsveç vatandaşlığı • Seyahat Belgesi • Yabancılar Pasaportu • Ziyaret izninin uzatılması

Söyleceğim tek şey allah belasını versin bu kurumun.

SAĞLIK HİZMETİ (SJUKVÅRD)

İsveç’te oturan ve nüfusa kaydedilmiş herkesin sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı vardır. Sağlık bakımına ihtiyacınız olduğu takdirde ilk elde sağlık ocağına ( vårdcentral) başvurmanız gerekmektedir. Hangi sağlık ocağına bağlı olacağınıza kendinizin karar verme imkânınız vardır.

Hastalandığınız ve sormayı istediğiniz bir şey olduğu zaman sağlık hizmetleri çağrı merkezine (sjukvårdsupplysningen) telefon edebilirsiniz. Bu takdirde çağrı merkezindeki size tavsiyelerde bulunabilecek ve sizi doğru olan sağlık kurumuna yönlendirecek bir hemşire ile görüşürsünüz.

Ciddi ve acil hastalık veya kaza halinde hastanenin aciline gidiniz. Ancak acile gitmeden acile gitmeniz gerekip gerekmediğine karar vermenize yardımcı olunması için önce 1177’yi aramanız iyi olacaktır. Durum acele edilmesini gerektiriyorsa ve ambulansa ihtiyacınız varsa 112’yi arayabilirsiniz.

http://www.1177.se sayfasında Skåne’deki sağlık hizmetleri hakkında birçok bilgi yer almaktadır. Bu sayfada seçebileceğiniz sağlık ocakları, farklı hastalıklar, sağlık bakımında sahip olduğunuz haklar ve benzeri diğer konularla ilgili bilgi yer alır.

Tercümana ihtiyacınız varsa sağlık kurumu tercüman temin eder. Tercüman kullanmak hakkınızdır. Hizmet ücretsizdir. . Altı yaşına kadar tüm çocuklar bir Çocuk Sağlığı Merkezine (barnavårdscentral) gitmelidir. Sağlık merkezinde çocuklar sağlık kontrollerinden geçirilir ve aşıları yapılır. Bu merkezde çocuğunuzun gelişmesi ile ilgili her konuda tavsiyelerde de bulunulabilir.

Hamile bayanlar kendi ve bekledikleri çocuğun sağlığını bir ana sağlığı (ebe) merkezinde (barnmorskemottagning) kontrol ettirebilirler. Merkezde size cinsel sağlığınız ile ilgili yardım ve tavsiyelerde de bulunulabilir. Ana sağlığı merkezlerinin aranacak ’ ”Barnmorska direkt”.( Doğrudan ebeye) adı verilen müşterek bir telefon numarası vardır. İrtibat numarası aşağıda belirtilmiştir. Doktor ziyaretlerinde çoğunlukla bir ücret ödemeniz gerekir. Yaptığınız ödemeleri bir ücret limiti kartına (högkostnadskort) kaydettiriniz. Bir yıl içinde ödemeniz gereken ücret en fazla 1100:- krondur. Randevu almış olduğunuz bir ziyarete gelmeyecek olursanız iki misli ücret ödersiniz. Bu takdirde ödediğiniz bu para ücret limiti kartına kaydedilemez. Aldığınız bir randevuya gelemeyeceğinizi biliyorsanız randevuyu en geç 24 saat önce iptal ettirmeniz gerekir.
Sağlık Bakımı

’’Sjukvårdsupplysningen’’ (Sağlık Hizmetleri Çağrı Merkezi) Telefon: 1177 Acil Servis Adres: Ruth Lindskogs gata 5 Acil durumlarda Telefon numarası: 112 Barnmorska direkt (Doğrudan ebeye Telefon: 040-33 33 00 Daha fazla bilgi için: http://www.1177.se
Högkostnadskort (Ücret Limiti Kartı) Ücret limiti kartı bir yıl içinde hiç bir zaman 1100 krondan fazla doktor ziyareti ücreti ödememenizi sağlar. Doktora her gittiğiniz ve ücret ödediğiniz zaman ücret limiti kartına ödediğiniz ücret kaydedilir ve bir kaşe vurulur. Ödediğiniz ücretler 1100 krona ulaştıktan sonra bir dönem tedavi olmak için ücret ödemezsiniz. .

Diğer bir can sıkıcı bir konu ise İsveç’in kötü sağlık sistemi. Türkiye buradan bin kat daha iyidir. Telefonla alınan randevu daha doğrusu telefonda konuştuğunuz hemşireyi hasta olduğunuzu ikna etmeniz halinizde sağlık ocağına gidersiniz ve kendisi hasta olduğunuza emin olduktan sonra anca o zaman doktora görünebilirsiniz. Büyük hastanelerde uzun bekleme sıraları var. Acil ise tam skandal uzun bekleme saatleri doktor ve hemşire eksikliğinden dolayı büyük sıkıntılar var bu yüzden çabucak isveeççe eğitimle işe başlayan göçmen doktorları anlamak bir o kadar zor. .Girişte resepsiyona kayıt yaptırıp 150 kron ödedikten sonra bekleme odasında sizi adınızla selamlayan elinizi sıkan hemşire yada doktorunuzu kendi odasına eşlik etmesini beklersiniz. Bu yönden Türkiye’de sizin suratınıza bakmayan devlet hastanesi doktorlarından daha iyi bir muamele göreceksiniz. Umarım buraya yolunuz hiç düşmez.

DİŞ TEDAVİSİ (TANDVÅRD)
Dişlerinizi tedavi ettirmek için özel bir diş hekimine veya Halk Diş Sağlığı Kliniğine (Folktandvården ) gideceğinize kendiniz karar verirsiniz. Yetişkinlerin diş tedavisi ücretinin büyük bir bölümünü kendilerinin ödemesi gerekmektedir. Ancak tedavi ücretinin bir bölümünün, kayıtlı olmanız koşuluyla Sosyal Güvenlik Kurumu (Försäkringskassan) tarafından ödenmesi mümkündür

20 yaş altı çocuk ve gençlerin diş tedavileri ücretsizdir. Çocuklara üç yaşından itibaren düzenli olarak diş muayeneleri yaptırma imkânı tanınmıştır. Çocuğunuzun diş rahatsızlığı acilse bir diş doktorundan randevu alabilirsiniz. Acil diş tedavisine ihtiyacınız olduğunda ilk elde her zaman gittiğiniz diş hekimiyle temasa geçiniz. Geceleri veya tatil günlerinde 1177’yi aradığınız zaman size nöbetçi diş hekimi hakkında bilgi verilir.

İsveç’te diş doktoruna gitmenin ne kadar pahallı olduğunu söylememe gerek yok sanırım bir tek diş çekimine 700 kron istiyorlar. Benden size tavsiye İsveç’e gelmeden Türkiye’de bir diş muayenesine gitmeniz. Ben her Türkiye’ye gittiğimde doktora mutlaka görünüyorum.

KONUT (BOSTAD)

Malmö’de Boplats Syd adlı bir konut bürosu (bostadsförmedling) vardır. Daire kiralamak için bu konut bürosunda sıraya girebilirsiniz. Büro başvuruda bulunanlara sırasıyla bir daire kiralamaları için arabuluculuk yapar. Konut sırasında ne kadar uzun beklerseniz bir daire kiralama imkânınız o kadar artar.
Konut sırasına girmek için Boplats syd web sayfasına girerek veya büroya giderek bildirimde bulunabilirsiniz. Sırada bekleme için yılda 300 kron ücret alınır.
Konut bulmak için doğrudan özel taşınmaz sahipleriyle de kontak kurabilirsiniz. Özel bina sahiplerinin çoğunlukla kendilerine ait kuralları ve sıraya koyma sistemleri vardır.

Alıntı yaptığım bilgilendirme Malmö belediyesinin olduğu için burada Malmö için geçerli olan herşey başka şehirler için geçerli maalesef çok uzun bekleme süreleri var. Stockholm gibi büyük şehirlerde bekleme süreki 5 yıla kadar çıkabiliyor. Her şehirin kendi konut kiralayan şirketleri var.Onlara üye olduktan sonra bekliyorsunuz zaman geçtikçe puanız artıyor.
Ev sıkıntısı insanları farklı seçeneklere itiyor ANDRAHAND dediğimiz ikinci el evler yanı kontratı kiralayan ya da zaten kiralanmış evi yüksek fiyatla kiralayarak oturacağınız konutlar var fakat bu son dönemlerde çok yüksek rakamlara ulaştı 5 bin kronluk evi 10 bine krona kiralamak gibi fakat devlet yakında bunu yapanlara hapis cezası getirmeyi planlıyor. haber için tıklayınız

Söyleyeceklerim bu kadar merak ettiğiniz her konuda yazabilirisiniz.
Diğer yazılarım için buraya buyrun!

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

27 kommentarer Lägg till din

 1. Yıldırım skriver:

  Mukemmelsiniz,bende isvece yerleşme planı yapıyorum bir süredir.yakın akraba olarak ablam var stockholmde evli,o gelmemi çok istiyor bende öyle.fakat pasaport alma konusunda sorun yaşıyorum yoklama kaçağıyım ve pasaport alamıyorum, bir süre sonra universite sınavı var ona girip bir şekilde öğrenci belgesi ile pasaport almayı planlıyorum burda okulu bırakmak zorunda kaldım maddi imkansızlıkların dolayı,insaat iscisiyim bir sıkıntı yaşamadan isvece gelirsem bir yerde çalışırken aynı zamanda sosyoloji okumak iatiyorum.biraz uzun oldu kusura bakmayın.sayfanizi çok yararlı buluyorun bu yazınızda çok faydalı oldu,sizden ricam,benim durumumda olan bir insan en baştan baslayarak ne yapabilir nasıl bir yol haritası cizebilirsiniz.şimdiden teşekkürler sıradaki yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

  Gilla

  1. Isveç'te hayat skriver:

   Çok teşekkürler.. İsveç’ten nasıl oturum alınır yakında yazacağım takipte kalın ve bol şanslar 🤞

   Gillad av 1 person

 2. Mustafa skriver:

  Merhaba ben fransa da yasıyorum ama malmö ye tasınmayı düşünüyorum esim ve cocuklarım frasız vatandası ben türk vatandasiyim burda oturumum var galiba geldigimde ordada verirler sorum bize nasıl bi oturum verirler bi bilginiz varmı? İkinci sorum oraya yerleşdigimiz zaman sizce zorlanirmiyiz dil konusunda ve iş konusunda tsk sayfa gercekden cok yararlı ve aydınlatıcı simdiden saol

  Gilla

  1. Isveç'te hayat skriver:

   Selamlar ! Uzun zamandir blogumdan uzaktim gec cevap icin kusura bakmayin . Avrupa birligi uyesi olan bir ulkeden oturumunuz varsa baska bir avrupa ulkesinde 3 ayi gecen calisma ve yasama durumu varsa yeniden oturuma basvurmaniz gerekiyor. Avrupa birligi uyesi ulkerin aldigi issizlik maaasi yada yardim burs var mi tam emin degilim .Dil konuusunda ise fransizca gibi oldukca zor bir dili konusabiliyorsaniz Isveccee sizi kesinlikle zorlamayacaktir.
   Bol sans …

   Gilla

 3. Kerim skriver:

  Merhaba yazılarınızı okudum gerçek çok yardımcı oluyor ama size başka bir şey soracam yardımcı okursanız çok sevinirim ben süresiz oturum aldım aile birleşiminden ama daha kartım gelmedi…sizin yazınızda demişsiniz oturumu aldıktan sonra fazla İsveç dışında kalırsak oturum kartı iptal edilebilir demişsiniz…ve şimdi ben Türkiye’de çalıyorum kartı aldıktan sonra en geç ne zaman İsveç’e giriş yapmam lazım bu konu hakkında bir net bilgi verirseniz çok sevinirim….şimdiden çok teşekkür ederim.

  Gilla

  1. Isveç'te hayat skriver:

   Grattis!! Yaklaşık bir yıl diyor fakat siz mıgratıonsverket arayın ve sorun. Resa med permanent uppehållstillstånd

   Om du har permanent uppehållstillstånd kan du vara borta från Sverige i upp till ett år och behålla ditt uppehållstillstånd. Om du är borta längre eller om du planerar att bosätta dig i ett annat land kan Migrationsverket återkalla ditt uppehållstillstånd. Om du däremot gör en anmälan om att få behålla ditt permanenta uppehållstillstånd kan du vara borta från Sverige i upp till två år. Din anmälan ska ha kommit in till Migrationsverket senast en vecka innan du flyttar till ett annat land. Om du inte bosätter dig i Sverige på nytt efter två år kan ditt uppehållstillstånd komma att återkallas.

   Gilla

 4. Kerim skriver:

  Gerçekten Harikasınız kısa süre içinde cevap verdiniz 👏🏼Ve yardımcı oldunuz Çok teşekkür ederim 😊

  Gilla

  1. Isveç'te hayat skriver:

   Ne demek ben teşekkür ederim 😇

   Gilla

 5. Kerim skriver:

  Rica ederim 😊size burdan başka ulaşacağım bir yer varmı sosyal medya gibi?

  Gilla

  1. Isveç'te hayat skriver:

   Absolut Instagram burjuileri,
   YouTube arinna vazi

   Gilla

  2. ibrahim skriver:

   Selam eşim bg vatandaşı isvecte yaşıyo ben türk vatandasiyim biz turkiyede evlendik esim isvece dondu ordan bana davetiye ve skataverketten bir kağıt alip yolladi konsolosluğa verdim konsolosluk bana esim orda yabanci isimle kayitli olduğu icin evliliği kaydettirmesini istedi skataverkete kayit icin basvuru yapti iki ay oldu ağla kayit yapilmadi nekadar suruyo evliliğin kaydi yada nekadar surer saygilar

   Gilla

   1. Isveç'te hayat skriver:

    Merhabalar şu bilgiye ulaştım.
    Hur lång handläggningstid har Skatteverket för handlingar till äktenskapsregistret?

    Det tar ca två veckor innan du får tillbaka din registrerade ansökan om du har betalat ansökningsavgiften, ni båda har undertecknat ansökan och ärendet är rätt skött i övrigt.
    2 hafta diyor eşiniz arayıp herseyin yolunda olup olmadığına bakması lazım bir sorun var gibi, cuma 7 haziranda ararsınız çünkü yarın resmi tatil,
    Şansınız bol olsun.

    Gilla

 6. nsb skriver:

  merhaba burcu hanım
  blogunuz çok iyi tebrik ederim sizi
  bende bg vatandaşıyım ama türkiyede öğretmenlik bitirdim. şuan jönköpingte yaşamaya başladım. burada öğretmenlik yapabilmek için uhr ye belgeleri gönderin demişsiniz. isveççeyi lise düzeyine kadar öğrenmem mi gerekir. bana rehber olursanız çok sevinirim

  Gilla

  1. Isveç'te hayat skriver:

   Çok tesekkür ederim, takipta kalın youtube kanalımda bu konu hakkında bir video gelicek, şuan için birsey diyemem çünkü araştırmami tamamlamam lazım önce… İsveç’te öğretmenlik yapabilmek için bir çok yol var. Sadece kanalıma abone olun youtube da, saygılar…

   Gilla

 7. Nesibe Ibis skriver:

  Cevabınız için teşekkür ederim. Youtube isminiz arinna bazı değil mi?

  Gilla

  1. Isveç'te hayat skriver:

   Evet, blog sayfamda sağ üst köşede var oraya tıklayarak abone olabilirsiniz. Teşekkürler..

   Gilla

 8. Nesibe Ibis skriver:

  Merhaba Burcu hanım
  Yazınızda Isvece yeni gelenler için “nystartsjobb” için sfi yi bitirmek gerekir mi? Ingilızce yeterli olur mu? Belediyenin hangi bölümü bununla ilgileniyor. Kusura bakmayın sorularim çok oldu biraz

  Gilla

  1. Isveç'te hayat skriver:

   Selam Nesibe hanım .. Sanırım Sfi kriter değil amaç yeni gelen göçmenin İsveç’te kolay işe alınması, adepte olması ve dili öğrenmesi… Tek gereklilik Arbetsförmedlingen e kayıtlı olman gerekiyor.. En kısa Zamanda oraya gitmen, kayıt yaptırman ve handläggare ile birlikte plan yapman olacaktır.. Bol şans..

   Gilla

   1. Nesibe Ibis skriver:

    Burcu hanım çok teşekkür ederim.

    Gilla

   2. Nesibe Ibis skriver:

    Burcu hanım çok teşekkür ederim.

    Gilla

   3. Isveç'te hayat skriver:

    Rica ederim 🙏❤️

    Gilla

   4. Nesibe Ibis skriver:

    Burcu hanım bir konuda yardıma ihtiyacım daha doğrusu ne yapmalıyım bilemiyorum. Mail adresinizi alabilir miyim? Özelden yazsam olur mu

    Gilla

 9. Nesibe Ibis skriver:

  Burcu hanım bir kaç sorum var yardımcı olabilir misiniz? Mail adresinizi alabilir miyim

  Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.