Floransa, Bracciano, Roma

Hayallerimin ülkesi güzel Italya. Lıse yıllarımdan berı hayalını kurduğum ülkeye gitme zamanı dedım ve 12 ve 19 temmuz arası bir haftalık tatil ayarladım. Ilk iki gün Floransa ordan Braccıano ve son ıkı günü Roma da geçirmek üzere plan yaptım. Roma ve Floransa gibi merkezı yerlerde kalmaktansa daha çok ınsandan uzak yerlerde kalmak ıstedıgım ıcın Braccıano’ya 3 gün ayırdım.

12 temmuz günü 13.45 gıbı Roma Cıampino havaalanındaydık, ordan nasıl Roma termıniye nasıl geceriz diye teleşa kapıldık çünkü 17.00 ‘a yetişmemiz gerek bir trenimiz vardı. Havalalanına indiğimizde etrafımızda otobüs firmalarına ait standlar vardı ve o standların asık suratlı çalışanları ve ıngılızce konuşamayan tavırlarıyla azarladılar. Dakıka 1 gol 1 mi dedim hayallerimin ülkesi gibi insanlarıda sevecen sıcak kanlıdır dedim. Ama o gün öle değildi aslında bir haftalık süreçte hiç cana yakın biriyle tanışmadığımda gerçek…Hayallerimde abarttığım kadar değilmiş hiçbir şey !

Uçaktan iner inmez sıcak bir hava dalgasının ışımına uğradım. Aman yarabbi nasıl bir sıcak 35 derece benim için cehennemdi. Türkiye’de geçirdiğim vakitleri düşününce kafayı yiyecek gibi oldum . Ben yazların bu kadar sıcak olduğunu unutmuştum Isveç’te. Vucudum artık serın bir yaza alışmış ,en sevdiği mevsim yaz artık benim için cehennemdı ve nefes alamıyordum ve Isvecte yazların ne kadar mükemmel olduğunu düşündüm aklıma isveçcedeki Lagom” yeterince kararınca ” kelımesı geldı ısveclıler ıngılızcede olmadığı için hep gurur duyarlar bu kelimeden… yaz sıcaklığıda aynı sekilde lagomdu benim için ! Ve asla yazın sıcak yerlere gıtmiyecektim yazları İzlanda, Norveç yada Kanada ‘ya gitmek yeterlı diye düsündüm. Daha sonra anlayacaktım ki yazın hiçbir turistlik yere gidilmeyeceğini.

Herneyse bilet satan kişiden yardım alamadık, internet araştırması güvenerek 4£’ya bilet alarak otobüse oturduk hareket etmesını beklıyoruz. İtalya için plan yapıyorsanız dakik olmamakta fayda var hiçbir tren,otobüs tam zamanında kalkmıyor. O yüzden internette ulaşıma dair birşey planlarken biz 14.30 da roma terminide oluruz ordan otobüsle hava alanına geçeriz 15.00 de demeyin siz o tren biletini 13.30 12.30 a falan alın. Biz arada 2 saatlik farklar olmasına rağmen zor yetiştik. Havaalanından Roma merkeze gıden yolların bozukluğu ve trafikteki kaos aynı Turkiye deki gibi. Birçok şeyi benzer buldum ama yardımseverlik ve sıcak kanlı olma konusunda türklerın bir adım daha önce olduğunu düşünüyorum.

Bir şekilde hayallerimin şehri Floransa’ya ulaştık tren konforlu ve sakindi. Önceden aldığımız biletlerde sorun yaşamadık. Doğruca otel Nella ya attık kendimizi ve tavsiye ederim temiziliği ve rahatlığı konusunda oldukça memnun kaldık.Kendimize geldikten sonra sokağa attık kendimizi ve her adımda Pızza Duomo ya yakınlaştığımızı hissediyordum ve onu ilk gördüğün şaşkınlığımı ve heyecanımı asla unutamayacağım.

O andan ilk kare.

DSC_0084
Yemek yemelıydik ve Sasso Di Dante adında Duomo manzaralı bir resturant bulduk.
Harıka bir atmosferi ve güler güzlü çalışanları vardı.Ben çok sevdim, zamanı yakalamaya çalışan bir havası vardı.Ve yemekleride fena değildi.

Italya tatili öncesi nereye gidilir ne yapılır kısmına pek bakmadım, herşey spontan gelişsin istedim. O yüzden daha farklı geçtiğini söyleye bilirim bana kalırsa şu resturanta gidip şunu yemeliyimden daha çok tesedüfen bulduk herşey kendiğilinden gelişti demek bana daha çekici geliyor.
Ertesi gün neredeyse görülmesi gereken bir çok yere gittik, Floransanın en güzel yanlarından biri yürüyerek her yere gitmeniz. Duomodan başlayarak Pıazzale Mıchelangıola ‘da biten bir serüvendi. Güzeldi içimi ısıtan romantik bir şehirdi Floransa…

DSC_0303

Italya’da en çok sevdiğim şeylerden biride olmadık yerde bir heykel ve ya resminle karşılaşmanız. Sanat heryerde!

DSC_0291.jpg
Pıazzale Mıchelangıolo

Tatilimizin 3.günü yollara düştük geldiğimiz trenle Roma terminiye geri dönecek ordan bir saatlik yürüyüş ile Roma Ostıense garına yürüyecektik. Yol üzerinde görüdğümüz bir kaç yerden fotograf çekmeyi ihmal etmedim.

DSC_0337
S. Pıetro In Vıncolını

DSC_0341

Collesseo ‘nun arka kapısı gibi duran bu yer bizim için sübriz oldu fazla turist yoktu.

DSC_0353
Roma Ostıenseye çok yakın bir piramid

3 £ ‘ya satın aldığımız Braccıano biletlerimizle yaklaşık 1 saat süren yolculuk sonunda mistik Bracciano gölüne ulaştık ..Bracciano düğünleri ile ünlü bir göl kasabası ve Tom Cruıse eski eşi Katie Holmes ile Braccıano kalesinde evlendi.Gerçekten görkemli bir yer ve hala düğünler yapılmakta.

Tren istasyonundan bookıngden rezervasyon yaptırdığımız Albergo Ristorante Alfredo Da Persichella otelıne gittik yarım saatte yürüdük ama gitmez olaydık ,anladığım kadarıyla düğünlerin olduğu bir oteldi lüx değil ama göl kenarındaydı fotograflarından sevimli olduğunu düşündüm göl kenarındaki bir odada kalırız sandığım berbat bir oteldi. Resepsiyon görevilisi sıfır ingilizcesi ile bişiler anlattı bizde anlarmış gibi yapıp anahtarları alıp odaya çıktık. Örümcek ağların ve temizlik anlayışın sıfır olduğu odaydı üstelik göl kenarı bile değildi. Sinirim tepeme attı gittim aşağıya ingilizce derdimi anlatmaya çalışıyorum ama nafile adam hala ısrarla italyancasını sürdürdü en sonunda google translateyi açıp odanız kirli ve örümcek var yazarak italyancasını adama gösterdim adam ‘aaa si si diyip italyanca anlatmaya devam etti bende sadece si ,il parvore ,grazie biliyorum dedim sinirlı bir şekilde adam güldü ve italyanca konusmaya devam etti kabus gibiydi. Konuşmanın sonunda odamıza housekeeper gönderecek sanırken bir kadın geldi yanımıza ve ingilizce konuşarak sanırım sorun yaşamıssınız sızı bizim otelımıze davet ediyorum dedi onların oteline baktığımda 4000 kron ıken booknıngde kadın 2500 kron teklif etti üç gün için üstelik yüzme havuzu ve göl manzaralıydı .Tabiki daha ucuza getirdiğimiz bu otel bizim için kaçırılmaz bir fırsattı hemen geliyoruz dedik ayrıca sorun yaşadığımız otelde rezervasyon iptali için de para ödemedik resmen adam bizi göndermek için can atıyormuş.

Herneyse pes etmedim daha iyi bir otele ucuz bir şekilde kavuşmuş olduk !

DSC_0529

DSC_0370
DA ALFREDO HOTEL
DSC_0527
Şurdaki pembeli yer sorun yaşadığımız otel.

Ertesi gün güzel Bracciano’yu keşfetme zamanı idi… Gerçek bir italyan kasabası , tarihi dokusundan hiç birşey kaybetmemiş şirin mi şirin..

Ardından kaledeki düğünleri ile meşhur o yere gittik …

CASTELLO ODESCALCHI DI BRACCIANO

IMG-20160715-WA0026

Art arda sıralı odaların olduğu, her odasında ayrı bir konsepti barından keşfetmeye açık ,keşfettikçe eğlendiğimiz merak uyandıran bir kaleydi …Düğünüm burda olsa nasıl olurdu diye düşünmeden de edemiyor insan çok mistik !

Braccıano’da bahsetmeden geçemeyeceğim ve tesadüfen bulduğumuz bir resturantan bahsetmek istiyorum..Bu gezide tavsiye edeceğim tek şey oraya gitmeniz.

Resturant Al Fresco

5. günün şafağında bu tatlı huzuru bırakıp kaosa dönme vaktiydi… Yıne İsveç’ten bahsedeceğim ama gerçekten bizim huzurlu sessiz ilçemizdeki yaşamıma adepte olduğumdan dolayı Roma gibi büyük şehirleri artık kaldıramıyorum tabi Ankara’da 5 yıl nasıl yaşamışım diyerekte hayret ediyorum kendime, huzur, küçük yerlerde azizim!

Merhaba Roma! Turisten bunalmış halk ,turiste doymuş esnaflar… Herşeyin turistlere kazıklamak üzerine olduğu turistlik yerler.

Yinede herşeye ragmen güzeldi.Hotel Re Testa’ya yerleştik ilk iş ,fena bir otel değildi .Konumuda heryeri gezmek için uygundu.Etrafında bir çok tarihi yapıyı barındırıyordu.Heryere yürüyerek gezdik yorucu ama güzeldi.Collesıum ‘ a tekrar gittik heryer turist kaynıyor özellikle uzakdoğulu. Collesıum içini görmek tarihi formu gezmek istedim fakat çok sıra vardı Roma cart almak istedim ama verimli kullanamayacağımız için almak istemedim zaten o kalabalık ve sıcakta dolaşmanın tadı olacağını düşünmedim bu yüzden sadece dışardan bakarak hejdå dedik!

Ama ben illi gidicem Roma kartımda yok diyorsanız bookıngden edindiğim bir ipucunu sizle paylaşmak istiyorum.

Kolezyum’a gitmeyi düşünüyor ama saatlerce kuyrukta beklemek istemiyorsanız, yolun karşısına geçip Roma Forumu ve Palatino Tepesi için bilet alın. Bilet, Kolezyum için de geçerlidir.

Ogün sırasıyla

Colosseo,Vıttorıo Emanuele, Pıazza Venezia, Fontana di Trevi, Pıazza di Spagna, Pantheon,Pıazza Navona gezdik .

DSC_0620

Vıttorıo Emanuele

DSC_0646

Fontana di Trevi

DSC_0656

Pıazza di Spagna.

DSC_0661
Pantheon

DSC_0683
Pıazza Nanona

Son günümüzüde Vatikan’a ayırmıştım…Uffizi’ye bile gitmeyen ben artık bir müze görmeliyim diyerek internetten bilet aldım iyide almışım öglen sıcagında uzayan kuyrukları görünce şükür ettim.. direk girdik hiç sıra beklemedik ama gittiğime pişman oldum bu nasıl kalabalık ve oldukça büyük bir müze nerden nasıl başlayağımızı bilemedik. Bir yerden başladık kendimizi o kalabalığın akışına bıraktık desek daha doğru olur .. Bır eser heykel önünde kuluçlanmış grubu bekliyorsunuz. Kafanıza göre hareket edemiyor bir esere bakıp iki dakika soluklanayım diyemiyorsunuz kalabalık akıyor resmen dar odalardan geçiyoruz bana bir daralma geldi kalabalıktan kaçıp gitmek istesemde bu mümkün değil yine o kalabalıkla birlikte çıkış yolunuzu buluyorsunuz.Gezilse bir gününüzü alacak yeri 2 buçuk saate gezerek kendimi zor dışarı attım! Vatikan’a dair kalan en güzel anı Cappella Sıstına ıdı.Mıchelangelo hayranı olarak heyecanlanmamak elde değil.

Dan Brown hayranı olarak Castel Sant ‘ Angelo da görmeyi merakla beklediğim yerler arasında idi .

Daha sonra Tıber nehrini takip ederek Mouth of Truth ‘a gittik ve tabikide uzayan bir kuyruk ve artan yorgunluğumuz ile takışınca uzaktan fotograf çekerek yolumuza devam ettik.

DSC_0798.JPG

Daha sonrakı durak ;Aventine Tepesi’nin en üstünde yer alan Portakal Bahçeleri, Roma çatılarının ve kubbeli anıtların muhteşem manzarasına sahip. Portakal ağaçları ile dolu olan bu bahçe, Aziz Petrus Bazilikası üzerinden gün batımını seyretmek için de mükemmel bir yer.

DSC_0801.JPG
Gıardıno deglı Aranci

Malta Şövalyeleri Anahtar Deliği

Circus Maximus’tan yapacağınız kısa bir yürüyüşle Roma’nın en iyi saklanan sırlarından birini keşfedeceksiniz. Piazza die Cavalieri di Malta’da bulunan büyük kapının deliğinden baktığınızda, bakımlı selvilerin çerçevelediği bahçe yolunun sonunda Aziz Petrus Bazilikası’nın tablo gibi uzandığını göreceksiniz.

Ikı güne ne sığdırdıysam gezmeye çalıştım… Güzel bir tecrübe idi benim için..Uzun yıllar Italya’ya gideceğimi sanmıyorum gidersemde bu büyük ihtimal aralık ocak gibi kış aylarında olur.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.