İsveç’te Yaşamak

Isveç benim cennetim. Isveç benim kendimi insan olarak değerli hissettiğim tek ülke.Hayatımın ne kadar güzel olduğunu düşünüp aslında benim hiç birşekilde bundan şikayet etme gibi lüksümün olmadığı ülke. Şikayet etmek bencillik, ve nankörlük olurdu.
Burada insansın ve senin değerlerin, seni sen yapan çizgilerin var eğer bu sen olduğun kişi isen kimse seni değiştirmeye yada yargılamaya çalışmıyor. Seni olduğun gibi kabul eden ve sana yardım eden bir ülke.Büyüdüğünde ailene yardım etmek zorunda değilsin, sen büyüdüğünde nasılsa bize bakar diye garip sorumululuklar yüklenen bir birey değil kendini tamamlamak, kendi kendine yetmek zorunda olan bir bireysin. Hayallerin mi var yapmana yardım edecek kişiler bulabilirsin bu ülke. Aptalca sanat uğraşın mı var burada onu güzel ve değerli bulacak insanlar var. Emeğe saygı var, eşitlik var, özel birey olmanın gizlilliği var.
Bir şeylere hayır diyebilmenin özgürlüğü var, kendini baskı altında hissetmeni kimse istemez eğer bunu hissederlerse kendileri stres olur ve bunu kimse istemez bu sakin ülkede. Herkes sakin burada aylardır korna sesi duymadım yada memura bağıran birini herkes sesiz ve sakin sırasını bekliyor.Çıglık atıp dans eden sarhoş bir isvecli gördüm ama ve hemen yanında biten polısleri.Ankara’da geçen gürültülü gecelerimden sonra huzurlu uykularım oldu bu ülkede. Sabahları kuş sesi ile uyanmak ve sana çok uzak olmayan ormanlar var.Şehirlerinde gezinen bol bol geyikleri, tavşanları ,suyundan kana kana içtiğin tadı güzel çeşme suları var.

Dostlukların çok zor kurulduğu ama hayatında olan bir iki dostun gerçekten sağlam dostlar olduğunu bildiğin ve onların dürüstlüklerine hayran kalacağın ülke burası. Çalınan iki tekerini polise bildiren ve polisin telefondan zabıt tuttuğu gelip görme ihtiyacı olmadan vatandaşın sözüne güvenen polis ve polisine 4 değil gerçek rakam 2’yi veren ve böylece sigortadan parasını alabilen dürüst vatandaşların bulunduğu ülke burası.Yalan söyleyebilrisın dediğimde ama gerçek bu diyerek beni insanlığımdan utandıran güvenilir insanların ülkesi.
Üniversiteye mi gitmek istiyorsun bursun hazır,iş mi bulmak istiyorsun işçi bulma kurumunda(arbetförmedlingen) sana özel memurun (hanläggare) hazır, iş mi kurmak istiyorsun yaratıcı fikirlerine destek olacak hibe hazır.İşsiz misin işsizlik maaşın hazır.
Evlenmek istemiyor musun evlenme aynı evde yaşa kimsenin seni yargılamadığı bir toplum bulacaksın kendine bir de üstüne çocuk mu yaptın hiçbir şekilde toplumsal ivmenin altında ezilmediğin üstüne devletten çocuk yardımı aldığın bir ülke. Anne olarak bir yıl maaşını aldığın ve baba olarak en az 3 ay çocuğunla evde ilgilenmek durumunda olduğun cinsiyetsiz bir ülke. Kadın ve erkeğin değil insan olarak bakan ülke.Özgürce bisiklete binme ve kadın olarak yollarda,ormanda özgürce koşabildiğin hiç bir erkeğin sana laf atmadığı cinselliğin tabu olamadığı özgür topraklar burası. Kışın uzun gecelerine karşılık yazın gece onbirlerde batan güneşıne eşitlediği,eşsiz güzellikte günbatımları olan ülke burası.
Geleceğin bağlı olduğu 2 saatlik testlerin olmadığı, ne zaman istersen üniversitenın kapıları hep sana açık 40’ındada 80’ninde de kimse için sınır koymuyorlar ne zaman istersen ve ne zaman hazır hıssedersen diyen şeker gibi ülke.

Haftasonu ayrı bir önem veriyorlar. Benım Türkiye’de geçirdiğim özensiz günleri düşününce ne kadar boş geliyor. Mesela ”fredagsmys” (cuma keyfi) cuma günü eve gelinir aile birlikte yemek pişirilir özellıkle taco daha sonra aburcuburlar eşliğinde bir film izlenir. Kişisel rahatlığa bakar mısınız. Bizler için de mutluluk kaynağı ama hiç birimiz cuma keyfi altında bir şeyler yapıp geleneksellleşmedik.Hergün onlar için değerli.

10817975_1745470892343990_666673415_n

Taco lezzetlı meksıkan yemegı

Önemli olan şey şu ki sen kimsin ve kendin için ne yaptın ? En son ne zaman kendin için yaşadın ? ve Daha iyi ne yapabilirsin ?

İsveç hakkımda daha çok bilgi içim buyrun buraya! 🙂

5 kommentarer Lägg till din

 1. şafak skriver:

  şu yazıyı okuyunca ağlamak istedim o kadar unutmuşum ki insan olduğumu.

  Gilla

 2. mine skriver:

  burju hanım merhaba benimle mail üzerinden iletişime geçer misiniz lütfen size sormak istediğim şeyler var teşekkürler 😊

  Gilla

 3. Mazlum Erkenek skriver:

  Merhaba burju hanım.
  Mail üzerinden iletişime geçebilirseniz çok sevinirim görüşmek istediğim konular var.
  İyi çalışmalar

  Gilla

 4. Mazlum Erkenek skriver:

  Burju hanım mail üzerinden iletişim kurabilirsek sizinle görüşmem gereken bazı konuları konuşmak istiyorum.
  İyi çalışmalar

  Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.