Türk kızına avrupalıdan sevgili olur mu?

Tabiki de neden olmasın! Ama bana sorulan o sorular, o önyargılar yok mu ah benı çileden çıkarırdı Turkiye`deyken!!!.Gavuru ne yapacan kızım ya ! ,Sünnetsizdir o ! İki farklı kültür olur mu öle şey ! Sen unut onu! Ne yanı düğününde altın bilezik takmıcaklar mı ? Düğününde davul zurna olmucak mı ? Oranın erkekleri rahat olur ! Onlarda ne edep ne ahlak var ! Hrıstıyan mı olcan kızım ya ! gıbı bır sürü aptal sorular !

Tabı türk kızları olarak sorumluklarımız var cumhurbakanında istediği gibi doğuran,ahlaklı olan ,dekoltesi olmayan edebli namuslu kadınlar olabılmek. Hep toplumun, islamın bize dayattıklarına göre yaşadık ve hala yaşıyoruz. 2.sınıf vatandaşlarız biz ne yazik ki! Kendi hayatını yaşamak ,toplumun sana dayatma yoluyla öğretmeye çalıştıklarını bir kenara atmak ve kendi yoluna bakmak büyük iş! Korkuyor çoğumuz ve sorgulamıyoruz.Varlığını hafıfletmek cıddı emek ister. Önce kıyamet habercileri ,felaket tellalların,ebeveynlerin, öğretmenlerin sana dayatma yoluyla öğrettıklerı herşeyi arkanda bırakman gerekır, ”Ben vida gibi aynı yere dönen birey olmak istemiyorum`” dediğimde lise sondaydım ve hayatımın iplerini elime aldım.Bu marjinellik mi hayır bu tamamıyla yüzde yüz kendim olabilmenin özgürlügüydü. Bunları anlattım çünkü Isveç benım gözlerımı açtı, kadın olmanın değerini ve önemli olduğunu hissettirdi.

Şimdi gelelim kendi penceremden bakmaya bunlar benım gördüklerim, hissettiklerim ,yaşadıklarım,tercübelerim…Herkes aynı olacak diye birşey yok.

Öncelikle üniversıte yılları boyunca düğün salonlarında çalışan biri olarak,düğünler kadar gereksız birşey olamaz. Her ota boka binlerce tl para akıtılıyor, stres içinde elalem ne der diye yapılan onca fedakarlık ve sonunda yıllarca ödenen borçlar.Ama burada Isveçte öle bir durumunuz yok kimse sizi yargılamıyor .Evli olmadan bıle aynı evde yaşayıp sanki evliymişsınız gibi aynı haklara sahip olabılıyorsunuz. Çok ahlaksızca dimi!.Evlenmeden çocuk yapanlar .O kadar normal ki. Kimsenin gizli kapaklı iş yapmasına gerek yok. Bu yüzden aldatma olaylarıda olabıldığıne az .Dürüstlük gerçekten önemli onlar için. Ya evlenenler ? çok fazla olmamakla birlikte ortalama gelıre sahip kişiler sadelıkten yana abartısız gelınlıkler takılar muzıkler vs. Isveclıler sade ınsanlar doğrusu.Parayı harcadıkları tek yer gıttıklerı Karayıp ,Maldıvler gibi balayı tatıllerı.Gezmek ,keşfetmek gösterişten daha önemli çünkü.!

Kaynana,kayınbaba gibi derdiniz yok. Şahsen ben kaynanamın evıne gıttımde bir tabak kaldırayım büyük saygısızlık onun evı onun kuralları. Türk kaynanalarında böyle rahatlık yok yapmassan kötü gelınsın işe yaramaz beş para etmezsın aile terbiyesi almamışsın! Doğum günlerim tatillerim önemlidir benim kaynanam için. Birlikte içer dertleşiriz aynı zamanda birlikte çalışırız.İşten sonra yemek bulaşık uğraştığımı duyunca okadar işi nasıl yapıyorsun dıye şaşırır .Türk kadını yapar ,Annem de böyleydi böyle öğretti.. Kız kısmı ev işini yapacak sonuçta ! Ay gelin bunu yaptı bunu ettı gibi aptalca dedıkodular duymuyorsunuz arkanızdan çünkü dedıkodu hiç ama hiç sevılmeyen bırsey Isveç’te !

Evdekı tüm işlerı yapmak zorunda değilsiniz bu eşinizinde sorumluluğu ayni zamanda…

Bu kültürde kadın heryerde çalışır ,tır şöförlüğünden,otobüs şöförlüğüne,inşaatlarda,kaynak,sanayi vs. o yüzden kadındır yapamaz değil kadın isterse herşeyi yapar.!

İsveçte bebek doğurduğunuzda babada en az sizin kadar bakmak zorunda bebeğe, oda sorumluluğu en az sız kadar almak, sız işte ıken evde çocukla ılgılınmek zorunda en az üç ay ..bebek bakmak sadece kadınların işi değil bu memlekette devlet öle söylüyor!

Sizi mesleğiniz, paranız için sevmezler ..Arada arkadaşlarımın tanıştığı kişilere bakınca ne yani işi yok mu sanayide mı çalışıyor dediğimde bana hayretle bakıyorlar ne var bunda diyerek, doktorla kaynakçının ilişkisi gayet normal ama bizde deyim var davul bıle dengi dengine ..doktorla kaynakçı olcak iş mi canım! Kärlek yani aşka inanıyorlar…

Eşinizden yada sevgilinizden psikolojik baskı mı görüyorsunuz bunun anlamı şiddettir İsveçte ! Eşinizin sıze surat asması psikolojik baskı sayılıyor. Yanı kımse sıze malmışsınız gıbı davranamıyor! Kadından önce insansınız ve bu şekılde öğrenıyorlar, çocukluklarından beri bu da büyük fark yaratıyor toplumda….

Tabi ki zorlukları var avrupalı bir erkekle olmanın,dil problemı en zoru bazen sizi boğar anlatmak ıster ama anlatmazsınız yada türkçedeki gibi şık komık durmaz anlatmak istedikleriniz! Ama Aşkın gücü ,dili yardım eder onuda aşarsınız.

Arupalı bırıyle bal gıbı olur tatlı olur saygı olur emek olur zor olur bazen ama güzel olur ..Sadece siz olursunuz. Değerlı olursunuz. Üçüncü hiç kimse olmaz ! Ve sevgı aşk olursa yapamayacağınız hiçbir şey yok ! Sevgının gücüne inanın.!

İsveç hakkımda daha çok bilgi içim buyrun buraya! 🙂

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.