Hayvan mezarları…

image

Geçende tesadüfen gördüğüm hayvan mezarlığı İsveç’te insan kadar hayvanlarada değer verdiğini gösterdi bana…Bu ülkede evcil hayvan olmak;Afrikada çocuk olmaktan daha çok değer,bakım demek maalesef…

Söylememe gerek yok sanırım sokakta bir tek kedi,köpek göremezsiniz.Hatta benim türk olduğumu duyan isveçliler -Türkiye’de sokaklarda çok kedi köpek varmış doğru mu? diye soruyorlar. Hayvanlar hakkında arada çıkan iğrenç ötesi haberleri sormuyorlar allahtan..
Çoğu isveçlinin evcil hayvanı var ve bundan dolayı bazı haklara sahipler.. Diyelim kediniz doğum yaptı devlet size bu süreçte evinizde kalmanız için zaman veriyor işe gitmeyip kedinizle ilgileniyorsunuz..Evcil hayvanınıza sigorta yaptırabilir, bir yere gitmek istediğinizde onu hayvan oteline bırakabilirsiniz..
Bunun yanı sıra köpeğinizi tasmasız gezdirirseniz ve dışkısını açık alanlarda bırakırsanız para cezası var. Polis merkezlerinde hayvan hakları, istismarları için görevlendirilmiş görevliler var.. Birde öldüklerinde mezarları ve mezar taşları var.. Ve onları özleyen her geldiğinde mum yakıp taze çiçekler getiren sahipleri..

image

image

image

İsveç hakkımda daha çok bilgi içim buyrun buraya! 🙂

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.